Pěstitelské rady,

škůdci a ochrana proti nim,

 nejčastější dotazy,

 ....aneb aby nám kytičky lépe rostly

Co zde najdete:

- Koupili jsme si pěknou kytičku, po čase nám ale začala chřadnout

- Příprava zeminy na sterilizaci

- Sterilizace substrátu

- Lignocel

- Frutapon

- Přesazování Adenií

- Seřezávání rostlin  (P. saundersii, Adenium. . . )

- Zakořeňování řízků

- Seřezávání rostlin (Dracena. . . )

- Nárazová zálivka

- Manipulace s "ostnáči"

- Osychání listů u cykasů

- Jedovaté rostliny

- Nejčastější dotazy

- Škůdci na sukulentních rostlinách
- Roubování Adénií

-Pokud nenajdete odpověď,zkuste to třeba zde:

 

http://www.poradte.cz/seznam.php3?id=8

http://forum.living.cz/list.php?155 (http://forum.living.cz/post.php?155)

 

Koupili jsme si  pěknou kytičku, po čase nám ale začala chřadnout.

Doporučuji :

IHNED:

1)přinesené rostliny dát na nějaký čas do karantény,neboť i při sebelepší péči se občas vyskytnou na rostlinách škůdci.

2)Prohlédnout nejmladší listy i zespodu dobrou lupou(zjistit výskyt škůdců a jejich vajíček)

3)Postříkat preventivně (i pokud nic neodhalíte)insekticidem,v bytových podmínkách a v menším množství FRUTAPONEM.

do  MĚSÍCE:

Při koupi rostlin v květinářství či v marketech doporučuji rostliny asi do měsíce přesadit do normální země.

 Pro většinu pokojovek vyhoví například:
 -2 díly země ze zahrádky

 -1 díl zahradnického substrátu "B"
 -1 díl hrubého písku

Doporučuji namíchanou zeminu propařit(sterilizovat-platí obecně u všech "pokojovek"). 

Rostliny jsou totiž dováženy většinou z Holandska v přepravní zemině-kokosovém substrátu,který sám nemá žádné živiny a jde prakticky o hydroponické pěstování-všechny živiny musí být přiváděny se zálivkou(hnojivo ,stopové prvky atd...),což je výhodné pro velkopěstírny,ale ne pro drobné pěstitele.
Zkuste tedy rostlinu přesadit, pokud není pozdě.

 Pak jen opatrně zalít, choulostivější rostliny by bylo dobré nějakým fungicidem (proti plísni) např. FUNDAZOLEM.

 

Příprava zeminy na sterilizaci

Prokátrujeme si zem ze zahrady (nemusí být moc kvalitní, stačí i jílovitá) a necháme ji oschnout.Stejně to uděláme se Zahradnickým substrátem „B“ a rašelinou (bývají v nich větvičky a velké kusy kůry). Výrobci sice někdy uvádějí, že substrát je propařený, ale když Vám v něm po 14ti dnech po výsevu vyroste plevel….

Písek zbavíme jemných částí přesátím přes moučné síto. Písek musí být suchý, a jde to stejně pomalu. Nejlepší je koupit písek už připravený, velikost zrn asi 3 až 5 mm. Dá se sehnat ve stavebninách apod. (U nás třeba stavebniny MANDA v Ledenicích.)

Jednotlivé složky dobře promícháme (třeba vrtačkou s nástavcem na míchání malty) a pokud je dostatečně suchý, můžeme jej sterilizovat.

 

Sterilizace substrátu

Používáme pozinkovaný zavařovací hrnec (možno použít samozřejmě jakýkoli) s podložkou na sklenice. Ta má příliš velké otvory, proto na ni pokládáme podložku nebo síto s otvory max.Æ 5 mm. Nalejeme asi 2 litry vody, tak aby se zem nenamočila. Je vhodné nasypat zem do hrnce až když se voda vaří, aby zbytečně nezvlhla.Substrát máme připravený-překátrovaný a již namíchaný, čím je sušší, tím se lépe propařuje. Po nasypání přikryjeme a otvorem v pokličce zapíchneme do země (asi 5 cm) teploměr na zavařování. Počkáme, až teplota horní vrstvy dosáhne alespoň 90 st.C (to bývá při větší vrstvě zeminy až 2 hodiny!) a necháme minimálně 20 minut sterilizovat. Pak necháme zem pomalu vychladnout. Maximální teplota země při přesazování je asi 50 st.C! A můžeme sázet….

 

Lignocel

Je to substrát z kokosových vláken, který můžeme přidat do země po propaření, jestliže se nám zdá moc těžká. Můžeme ho také použít na výsevy, ale jelikož nemá žádné živiny, musíme výsevy přihnojovat. Je skutečně sterilní, můžeme ho použít hned po rozpuštění ve vodě.Z jedné "kostky" nám "nabyde" asi 9 litrů kokosového substrátu.

 

Frutapon:

postřik na listy vytvářející lesk, se osvědčil i na ochranu proti škůdcům.Působí mechanicky-škůdci se neotráví,ale přípravek je "obalí"a dojde k udušení,měl by účinkovat i na zárodky,přesto doporučuji postřik opakovat asi po týdnu,nejlépe 2x.
Je třeba listy postříkat i zespodu,kde jsou vajíčka škůdců.

Jeho výhoda spočívá i v tom,že jej koupíte již naředěný,dá se dlouhodobě skladovat,je tedy kdykoli při ruce.

 

 

Přesazování Adenií

 a jiných rostlin s tloustnoucím kmenem,křehkými a sílícími kořeny

Hodně pěstitelů se ptá,kdy mají rostlinu přesazovat.Na prvním obrázku vidíte,že Adenia a podobné sukulenty skutečně nepotřebují velký květináč,o přesazení si "řeknou" sami!

 

Na dolním obrázku kořeny prorostly otvorem v květináči a pod ním ztloustly.

 

V obou případech květník rozstřihneme nůžkama.Dojde-li i přesto k poranění nebo odlomení kořenů,ránu desinfikujeme (líh,fungicid...) a necháme před zasazením minimálně 2 dny zaschnout.Pak asi týden nezaléváme.


na začátek stránky

 

Seřezávání rostlin  (P. saundersii, Adenium. . . )

Používáme jej ke tvarování rostlin, aby zůstávaly kompaktní, a v neposlední řadě je udržujeme v přijatelné velikosti s ohledem na nedostatek místa v bytech.

Seřezáváme do tvaru podle svého vkusu a to šikmo těsně nad pupeny(ty jsou tam kde jsou nebo byly listy), pokud možno nad 2 až 3 - proto šikmý řez -viz obrázek. Řežeme-li příliš daleko od pupenů, vznikají odumřelé pahýly.

Ránu ošetříme lihem nebo fungicidem (v nouzi lze použít např. Stopangin...) a rostlinu položíme, aby šťáva vytékající z rány nestékala po kmeni dolů - zanechává nepěkné skvrny. Po odkapání je vhodné potřít ránu, aby nezčernala, my používáme hliníkový prášek (možno stříbřenkou apod.)

 

 POZOR!!! - šťáva většiny rostlin ( konkrétně těch v nadpisu ) nesmí též přijít do styku se sliznicí, tzn.do očí apod. Nepoužívejte k řezání nože na jídlo! Po úkonu si důkladně umyjte ruce!

 

Ořezané větvičky můžete zkusit zakořenit (= řízkování).

V tom případě ránu po řezu ošetřit stejně jako na rostlině a případně ponořte do stimulátoru.Nechte asi 14 dní oschnout na teplém, stinném a suchém místě.Pak zasaďte do substrátu-nejlépe kokosového (LIGNOCEL-kokosová "rašelina"),zařiďte teplo a vlhko (např. přikrytím mikroténovým sáčkem) na stinném místě.Mírně zalévat-udržovat substrát mírně vlhký.Pak čekat a čekat,většina řízků se nepřijme,takže to nevzdávejte a zkoušejte.Po delší době (až 1/2 roce) se objeví kořínky.Pak řízek přesadíme do substrátu jako pravokořenné rostliny,jen trochu víc zaléváme,neboť řízek nemá takovou zásobárnu vody jako tlusté kmeny pravokořenných rostlin.

 

Roubování Adénií

Roubuji na 2-3 cm silné podnože,které den předtím nechám natáhnout vodu,ve výšce,kde je kmínek minimálně stejně silný jako roub.

Roubuji buď na šikmý řez(plátováním), nebo do rozštěpu,jak je i v ukázce-kvůli pevnějšímu srůstu.

ukázka

Seřezávání rostlin (Dracena. . . )

 

 Jelikož dostáváme časté dotazy na řez Draceny ( Dracaena marginata), uvádím zde naše zkušenosti.

 Já ji seřezávám těsně pod posledními listy takovým způsobem,aby po vyrašení nových větví měla námi požadovaný tvar.

-obrázky ( D.marginata)

   

po roce to může vypadat takhle:

Uříznuté větvičky namočím do stimulátoru,nechám den zaschnout a zakořeňuji v kokosové rašelině.


na začátek stránky

 

Nárazová zálivka

je způsob zalévání rostlin, schopných zadržovat ve svém těle určitou zásobu vody. Rostliny hodně zalijeme a necháme zem zcela vyschnout. Osvědčilo se -nejvíc u kaktusů, které trpí na kořenové škůdce-ponoření květináčů na 1 den do vody a následně nachat zem úplně vyschnout. Tím se výskyt kořenových škůdců výrazně omezí, rostliny nasají vodu, napnou se listy atd. Pokud se listy začnou "scvrkávat", je třeba znovu zalít. Dostatečně velké otvory ve dně nádoby a dobrá drenáž jsou základním předpokladem.

Nejčastější chyba při zalévání suchomilných rostlin je stálá nepatrná zálivka-voda se ke kořenům vůbec nedostane, zatímco krček rostliny je stále mokrý a hrozí uhnití rostliny!!!

 

 

Manipulace s "ostnáči"

Při přesazování kaktusů a některých sukulentů bývají problémy s uchopením rostliny.

 Stočíme (překroutíme) si papír, např.  noviny a obtočíme okolo ostnité rostliny (nad jejím těžištěm-jinak by jsme se mohli dostat do problémů). Můžeme s rostlinou manipulovat a nepoškodíme ostny tolik, jako kdybychom používaly na uchopení tvrdý předmět

 

Osychání listů u cykasů

Listy cykasů osychají asi po 2 letech po vyrašení,od jednotlivých bočních lístků až po hlavní část listu.Někdy zežloutnou následkem prudkého oslunění.

Kvůli nepěknému vzhledu žlutých listů můžeme odstranit zaschlé části nebo celý list.Při popálení odstříhneme zaschlou plochu,konečky lístků sice po nějaké době také zaschnou(asi1-2 mm),ale vypadají přeci jen lépe.

 

Jedovaté rostliny

Latex, vytékající z Euforbií po poranění některé části rostliny, je více či méně jedovatý. Štáva Adenií a Pachypodií je také jedovatá.

1) Po manipulaci s rostlinou je nutno vždy omýt ruce, aby se latex nedostal do očí nebo úst. Při řezání rostlin nepoužíváme stejného nože jako na jídlo-znám případ, kdy takto došlo k otravě Difenbachií !!!

2) Samozřejmě raději tyto rostliny umístíme mimo dosahu dětí.

3)Největší problém ale je asi s domácími mazlíčky (kočky,papoušci nebo králíci rádi ochutnávají námi pěstované rostliny). Tady je skutečně těžko radit, zatímco např. domácí zakrslý králík "spocíval" skoro celou africkou fialku (údajně velmi jedovatá) bez následků, papoušek nepřežil ochutnávku listu Pach.lamerei.


na začátek stránky

Nejčastější dotazy:

  • ·CYKAS:Jiz 12 let vlastnim cykas, ktery ma nadherne temer 80 cm dlouhe listy. Problem je v tom, ze listy ma jen ctyri a nikdy jich ani vice nemel. Pokazde, kdyz se zacne novy list vytvaret, jeste pred tim nez se rozevre uschne a jakoby zdrevnati. Mohl byste mi, prosim, poradit co mam udelat pro to, aby mel listu vice? Dekuji za odpoved.

  -Podle popisu bych tipoval na nedostatek světla při vyzrávání nových listů.Zkuste přizpůsobit pěstování tak,aby listy vyrazily od března do srpna,kdy je nejvíce světla.Zároveň umístit co nejblíž oknu.

  • CYKAS: Kmínek má vysoký asi 10 cm a má pět listů. Umístil jsem ho na topení před okno směrem na jih. Můj problém je v tom, že mu začaly žloutnot "jehlice" na listech a to nepravidelně. (Např. uprostřed jehlice, na různých místech listu - nežloutnou postupně ). Pohmatem jsem zkoušel vlhkost zeminy a zdá se mi, že není ani přemokřená ani suchá.

-Doporučuji dát pod květináč misku s trochou vody.Pokud je cykas na topení, potřebuje vydatnou zálivku a zároveň se trochu zvlhčí vzduch.Pokud jste tak dosud neučinil,doporučuji přesadit-zem viz naše stránka o cykysech.Koncem února můžete začít přihnojovat,aby vyrazily nové listy(duben až květen).

Kvůli estetice je možné jednotlivé suché lístky ustříhnout.

Listy by měly u cykasu vydržet zelené asi dvě sezony(tzn. že na rostlině jsou dvě patra listů).Když začnou vyrůstat nové listy,spodní patro by mělo začít osychat.Je tedy možné,že vloni Vášemu cykasu žádné listy nevyrostly(?).

______________________

  • CYKAS:Mam dotaz ohledne pestovani cykasu. Koupila jsem si malou kyticku se 3 listy. Mam ji umistenou u okna u topeni, takze ma dostatek svetla i tepla. V pokoji mam prumerne asi 21 stupnu C teplotu. Jenze mi zacaly jednotlive listky zloutnout. Ptala jsem se v kvetinarstvi, cim by to mohlo byt. Rekli mi, ze je kytka prelita, abych zalivku omezila. Tak jsem ji omezila, jenze listky zloutnout neprestaly. Zalevam asi tak jednou za 10 dni (jak mi bylo receno). Tak Vas zadam o radu, jak muzu toto zloutnuti zastavit, protoze ty zlute listy jsem odstrihla (take mi to bylo receno) a kytka uz moc hezky nevypada. Zda se mi, ze za chvili uz zadne listky mit nebude

 

-V květinářství Vás (jak se poslední dobou stává často) mírně řečeno mystifikovali.

Pokud by byl přelitý,uhnily by kořeny a posléze kmínek.To se u Cykasů ale stává velmi zřídka,dovolím si tvrdit,že při pokojové teplotě je přelití cykasu téměř nemožné!

Oschlé (žluté) listy  můžete ostříhnout.Pokud jsou kořeny v pořádku(to poznáte při přesazení),cykas vydrží dost dlouho i bez listů.

1)Jestliže jste ještě rostlinu nepřesadila,doporučuji tak učinit-návod na stránkách cykas a pěstitelské rady. Rostliny jsou většinou prodávány v kokosové rašelině,která nemá živiny a po úplném vyschnutí špatně přijímá vodu.

2)Po přesazení asi 2 dny nezalévat

3)Podložte pod květináč širší misku s vodou,pak může být přímo na topení.Můžete pod květník něco podložit,aby se voda odpařovala i když už nebude do výšky květníku.

4)Nechte vyschnout,a znovu zalijte,aby voda v misce vydržela asi 2 dny ,znovu do vyschnutí země,a tak dále…

5)Cykasy vyžadují hlavně trpělivost pěstitele,někdy se na nové listy čeká třeba ½ roku!

____________________

  • Dracena:mám dracenu již 4 roky a teď jí začaly strašně opadávat listy i zelené. Ráda bych se zeptala jestli nevíte co je příčinou.

-Příčinou opadávání listů u dracen bývá většinou přelití (a následná hniloba kořenů)

Pokud jste dlouho rostlinu nepřesazovala,zkuste ji vyndat ze země a prohlédnout kořeny.Nahnilé odstraňte a nechte 2 dny oschnout.Můžete je případně ošetřit v roztoku fungicidu(fundazol,merpan…).Pak zasaďte do země- viz naše stránky-a po zalití nechte zem vždy úplně vyschnout.

Pokud jste ji přesazovala,můžete zalít roztokem fungicidu a po 14 –ti dnech zálivku opakovat.

 

  • NOLINA:Prosím o radu. Před 3 lety jsem dostala k narozeninám 1,5 metru vzrostlou nolinu. Přibližně za 1,5 roku jsem ji přesadila, protože jsem se domnívala, že už má málo místa. Od té doby s ní mám " problémy. Usychají ji   listy. Má 3 koruny a z každé mi uschne kolem 6 listů během 1 měsíce. Situace se opakuje tak 2x do roka. Domnívám se, že je to zeminou, která mi vůbec nepropuští vodu. Když ji zaleji z vrchu, voda stojí na "hlíně" udělá něco jako velkou kapku a pak po kraji květináře steče dolů. Když ji zaleji do misky, voda v ní zůstane stát.

-Pokud Vaší Nolině neuschnou všechny listy a na jaře znovu obroste,je vše v pořádku(noliny mají v přírodě období růstového klidu).

Pokud chcete,aby byla bohatší,zalévejte přes zimu asi po 14 dnech,a to vydatně,pak ji nechte vyschnout.(Přes léto vlastně to samé,zálivka ale častější a nechat stát asi 1 den ve vodě).

Nolina se dá seříznout,bohužel trvá velmi dlouho,než obroste-takže Váš problém by se tím asi nevyřešil.

Podle vlastností země soudím,že jste rostlinu přesadila do samotného „zahradnického substrátu“ nebo jiné „upravené rašeliny“-ta po úplném vyschnutí nepřijímá vodu,chová se ,jako by byla „mastná“.

Proto doporučuji dávat do země normální zahradní zeminu.Zrnitost písku není až tak důležitá,dobré je zbavit jej nejjemnějších částí, (dříve jsem písek prosíval přes moučné síto)tedy zrnitost 2 až 4-6 mm.

  • VŠEOBECNÉ:Chtěl bych Vás požádat o radu, mám Dracenu Marginatu a je velmi zaprášená, mohu jí listy jednotlivě otřít mokrým hadrem, neublíží jí to ?

-Dracenu samozřejmě můžete otřít,ale rostlinám více prospívá občasné osprchování vlažnou vodou (ve vaně apod.)Po osprchování je nutné oklepat či jinak odstranit vodu z korunky (zůstane v paždí listů) a dát rostlinu do tepla,aby zbylá voda oschla,mohla by časem ve středu listů způsobit hnilobu.

 

Zpět tato stránka

Zpět Domů Další

    návštěv od 1.3.2005

stránku vytvořil:Kříž Václav "divnykytky"
poslední aktualizace:13.10.2006 22:19